Home Calendar Contact Us Membership Application Dues/Donations

1
Saturday

9:00am Chevrah Torah

10:30am B'nai Mitzvah of Derek DeVito & Anna Etkin

10:30am Bar Mitzvah of Jerry Orans in Axelrod

10:30am Downstairs Minyan

8:00pm LTNS Fundraiser Party

2
Sunday

9:00am Cantor's B'nei Mitzvah Orientation

10:00am Social Action

10:00am B'nei Mitzvah Family Program

12:00pm Shir Harmony Youth Choir

12:00pm Rosh Chodesh 8th Grade Group

3
Monday

7:30pm Executive Committee

7:30pm Ritual Committee

7:30pm Brotherhood Board meeting

4
Tuesday

12:30pm Drop in Lunch

7:30pm Shir Ami Rehearsal

6
Thursday

6:00pm Post Confirmation

7:00pm Musar Class

7:00pm Buber Discussion Group

7
Friday

9:30am Hebrew Class

10:00am LTNS Passover Seder in School

6:30pm Pre-Oneg

7:00pm Kabbalat Shabbat

8
Saturday

9:00am Chevrah Torah

10:30am B'nai Mitzvah of Julian Epstein & Emma Joseph

10:30am Downstairs Minyan

9
Sunday

LTRS CLOSED

10:00am Brotherhood Board meeting

10
Monday

EREV PESACH, 1ST SEDER

LTRS CLOSED

LTNS CLOSED

11
Tuesday

LTRS CLOSED

LTNS CLOSED

10:00am Pesach Festival Worship

11:00am Matzoh Brei Brunch

12
Wednesday

LTRS CLOSED

LTNS CLOSED

13
Thursday

LTRS CLOSED

LTNS CLOSED

14
Friday

LTRS CLOSED

LTNS CLOSED

9:30am Hebrew Class

6:30pm Pre-Oneg

7:00pm Shabbat Worship

15
Saturday

LTRS CLOSED

9:00am Chevrah Torah

10:30am Downstairs Minyan

16
Sunday

LTRS CLOSED

17
Monday

LTRS CLOSED

8:00am Pesach Yizkor

6:30pm Oral History Meeting

18
Tuesday

7:00pm Rosh Chodesh 9th Grade Group

7:30pm Shir Ami Rehearsal

20
Thursday

6:00pm Post Confirmation

7:30pm Cornerstone

21
Friday

9:30am Hebrew Class

6:30pm Pre-Oneg

7:00pm Kabbalat Shabbat

22
Saturday

9:00am Chevrah Torah

10:30am B'nai Mitzvah of Alexandra Jewell & Juliet Kaplan

10:30am Mussar Group

10:30am Downstairs Minyan

5:00pm Canceled: LarFTY Lounge Night

23
Sunday

YOM HASHOAH

10:00am Brotherhood Breakfast & Yom Hashoah Commemoration

1:15pm Social Action's Trip to Pleasantville Cottages

24
Monday

6:15pm LT Israel Family Adventure Info Session

7:15pm Hebrew Group

8:00pm Board of Trustees

27
Thursday

6:00pm Post Confirmation

7:45pm LT Cares All Groups

28
Friday

9:30am Hebrew Class

11:00am Small Group Mindfulness

6:15pm Yom Ha'atzmaut Celebration

7:00pm Shabbat Worship (5th Grade Teaching)

29
Saturday

9:00am Chevrah Torah

10:30am Downstairs Minyan

7:30pm LT's Got Talent

30
Sunday

YOM HAZIKARON

CONSULTATION ON CONSCIENCE

12:00pm Shir Harmony Youth Choir

12:30pm Social Action Visits with Coachman Kids at Saxon Woods Mini-Golf!

4:00pm LT Film Festival & American Associates, Ben-Gurion University Presentation

1
Monday

YOM HA'ATZMAUT

CONSULTATION ON CONSCIENCE

7:30pm Ritual Committee

7:30pm Brotherhood Board meeting

2
Tuesday

CONSULTATION ON CONSCIENCE

3:30pm LarFTY Board Nominating Committee Meeting

3
Wednesday

3:30pm LTRS Israel Fair

4
Thursday

6:00pm Post Confirmation

5
Friday

9:30am Hebrew Class

5:00pm Young Family Shabbat

6:00pm 3rd Grade Dinner

6:30pm Pre-Oneg

7:00pm Kabbalat Shabbat 3rd Grade Prayerbook Ceremony & Blessing for Emily Langowitz on Becoming a Rabbi

6
Saturday

9:00am Chevrah Torah

10:30am B'nai Mitzvah of Lily Deutsch & Juliet Zucker

10:30am Downstairs Minyan

4:00pm Midnight Run