Home Calendar Contact Us Membership Application Dues/Donations Member Login

1
Saturday

9:00am Summer Chevrah Led by Olga Berde

7:30pm Selichot Garden Party-BBQ in the Garden

8:30pm Selichot Under the Stars

3
Monday

LABOR DAY

OFFICE CLOSED

4
Tuesday

6:00pm Shir Harmony Youth Choir Rehearsal

7:00pm Shir Ami Rehearsal

5
Wednesday

6:00pm Shir Harmony Youth Choir Rehearsal

7:30pm LTNS Parent Separation Workshop

6
Thursday

8:00pm Family Discover Parent Meeting

7
Friday

6:30pm Pre-Oneg

7:00pm Kabbalat Shabbat

8
Saturday

9:00am Summer Chevrah Led by Michael Fineberg

10:30am B'nei Mitzvah of Ethan Glassman & Ethan Holmes

9
Sunday

5:15pm Shir Harmony Youth Choir Call for Erev Rosh Hashanah

6:00pm Erev Rosh Hashanah Family Service

8:30pm Erev Rosh Hashanah Congregational Service

10
Monday

LTRS, LTNS AND OFFICE CLOSED

9:00am Young Family Service (NS - 1st grade) Tent of Meeting

9:00am Rosh Hashanah Service I Sanctuary

10:00am Family Service (2 - 6 graders & parents) Tent of Meeting

12:00pm Rosh Hashanah Service II Sanctuary

12:00pm Tent of Meeting Service

2:30pm Tashlich - Manor Park

11
Tuesday

LTRS, LTNS & OFFICE CLOSED

8:30am Shir Ami call for Rosh Hashanah 2nd Day

9:30am 2nd Day Rosh Hashanah

12
Wednesday

9:00am LTNS Begins

3:30pm LTRS Opening Day 4th & 5th & Wed/Thurs 6th Grades

7:00pm Madrichim Training

13
Thursday

3:30pm LTRS Opening Day Mon/Thur 6th & 7th Grade

7:00pm Madrichim Training

14
Friday

6:30pm Pre-Oneg

7:00pm Shabbat Worship

15
Saturday

10:30am B'nei Mitzvah of David Proch &Shawn Rosenblatt

16
Sunday

10:00am LTRS Opening Day K-3rd Grades, Sunday 4th & 5th continue

10:00am Social Action Committee

4:00pm NS Welcome Back Picnic

18
Tuesday

LTRS CLOSED

6:00pm Erev Yom Kippur - Kol Nidre Service I

6:00pm Erev Yom Kippur - Program for Kids (K-3rd grade) Axelrod

8:30pm Erev Yom Kippur - Kol Nidre Service II

8:30pm Teen-Youth Service

19
Wednesday

LTRS CLOSED

9:00am Yom Kippur Service I

9:00am Young Family Service (NS-1st grade) Tent of Meeting

10:00am Family Service (2nd-6th grade and parents) - Tent of meeting

12:00pm Beit Midrash I (TBD)

12:00pm Yom Kippur Service II

12:00pm Yom Kippur Tent of Meeting

1:30pm Beit Midrash II (TBD)

3:00pm Yom Kippur Afternoon Service

4:45pm Yizkor - Memorial Service

5:45pm Neilah - Concluding Service

7:00pm Break the Fast

21
Friday

6:30pm Pre-Oneg

7:00pm Kabbalat Shabbat

22
Saturday

10:30am Bar Mitzvah of Matthew Hutton

23
Sunday

10:00am Brotherhood Breakfast

10:00am Grade 5

12:00pm Shir Harmony Youth Choir Rehearsal

5:00pm New Member Reception

5:30pm Erev Sukkot Food & Schmooze

6:30pm Erev Sukkot Sing-a-long Celebration

24
Monday

OFFICE CLOSED

LTRS CLOSED

8:00am 1st Day Sukkot Festival Service

9:15am Breakfast in the Sukkah

9:30am LTNS Sukkot Programming

8:00pm Board of Trustees

25
Tuesday

7:30pm Shir Ami Rehearsal

28
Friday

6:30pm Pre-Oneg

7:00pm Shabbat Worship

29
Saturday

9:00am First Fall Chevrah Torah with Rabbi Sirkman

10:30am B'nei Mitzvah of Jacob Fisher & Benjamin Kulish

5:30pm LarFTY movie night!

30
Sunday

10:00am Madrichim Program

10:00am Grade 5

6:00pm 7th Grade Family Discovery

6:30pm Simchat Torah Food & Schmooze

7:00pm Simchat Torah Service

1
Monday

LTRS & OFFICE CLOSED

8:00am Atzeret Yizkor

7:30pm Brotherhood Board meeting

8:00pm Ritual Committee

2
Tuesday

7:30pm Shir Ami Rehearsal

7:45pm LT Book Group

5
Friday

6:30pm Pre-Oneg

7:00pm Kabbalat Shabbat

6
Saturday

9:00am Chevrah Torah

9:00am Shabbat Yoga

10:00am First Downstairs Minyan with Special Guest Cantor Ellen Dreskin